Porozmawiajmy o plastiku

Widmo pogorszenia się sytuacji klimatycznej na świecie dotyka nas wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu finansowego, a jedno z największych zagrożeń dla stabilności ekosystemu niesie nadmiarowa produkcja plastiku. Choć w takiej sytuacji o doprowadzenie ekosystemu do takiego stanu łatwo zacząć obwiniać niebędących bez winy producentów tworzyw sztucznych, my postanowiliśmy otwarcie przekazać światu, że odpowiedni rodzaj plastiku nie musi być szkodliwy. W Bioeko wierzymy, że wygoda i troska o środowisko mogą iść w parze.

Zatruwanie środowiska

Popularna na całym świecie plastikowa butelka PET może być użyta przez nas raz i przez kolejne setki lat niszczeć, zatruwając przy tym środowisko. Jednak ta sama butelka może przez kolejne dekady służyć kolejnym konsumentom, niezależnie od szerokości geograficznej. Dzięki nowoczesnym technikom produkcji i wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu na szeroką skalę, plastik może być materiałem wielokrotnego użytku.

Zespół Bioeko Group dba, aby obecne w obiegu tworzywa sztuczne mogły być przetwarzane i wykorzystywane możliwie jak najwięcej razy. W tym celu wykorzystujemy unikalną wiedzę oraz umiejętności naszych technologów, ale także oni potrzebują pewnej pomocy.

W odczarowaniu plastiku dużą rolę odgrywają nie tylko producenci i osoby odpowiedzialne za proces odzyskiwania tworzywa. Bardzo istotny wkład mają również sami konsumenci. Jako Bioeko Group chcemy nie tylko bezpośrednio dać nowe życie obecnemu na rynku plastikowi, ale również uświadamiać co do jego roli oraz możliwych zastosowań. Wielu z nas traktuje plastik jak jednorodną masę, którą wyrzucamy do pojemnika na odpady i nie zadajemy sobie trudu, aby zastanowić się, co może dziać się z tym materiałem dalej.

Pamiętaj: Nie każdy plastik jest recyklingowalny!

Dobrze obchodzić się z plastikiem

Przede wszystkim nie każdy plastik jest recyklingowalny w tym samym stopniu, mimo to większość tworzyw trafia do tych samych kontenerów, niezależnie od ich stopnia recyklingowalności. Pracownicy każdej sortowni muszą wyselekcjonować spośród nich tworzywo PET, które następnie transportowane jest do odpowiednich przetwórni. Na miejscu odpady poddawane są obróbce, a w wyniku certyfikowanych systemów uzyskuje się materiał gotowy do dowolnego formowania, nadając plastikowi drugie życie.

Obchodząc się z plastikiem pamiętajmy, że właściwe postępowanie w tej kwestii jest nie tylko w interesie podmiotów zajmujących się recyklingiem, takich jak Bioeko Group, ale przede wszystkim w interesie nas wszystkich.

Czytaj na blogu

Jak wykorzystać odpady z tworzyw sztucznych?

Generowanie nadmiaru plastikowych odpadów uznaje się za domenę XXI wieku, a tworzywa sztuczne PET za stały element większości domów. Dlaczego? Ponieważ doskonale sprawdzają się w niemal każdej roli. W jaki sposób można je ponownie wykorzystywać w przemyśle? Sprawdź kilka naszych pomysłów! Ponowny wyrób opakowań Najwięcej pojemników, butelek, mini słoików plastikowych, tacek powstaje z PET. Tworzywo […]

Recykling tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne należą do materiałów, które w większości przypadków nadają się do odzysku i ponownego wykorzystania w postaci tworzenia nowych elementów. Najczęściej odpady pochodzą z przemysłu opakowaniowego, trafiając do kosza po zużyciu danego produktu. Aby zapobiec gromadzeniu się pozostałości poddawane są recyklingowi, a następnie wykorzystywane do produkcji nowych materiałów.  Recykling Mechaniczny Jedna z najpopularniejszych metod […]

Czym jest tworzywo PET i jakie są jego zalety?

Pod często używanym skrótem PET kryje się tajemnicza nazwa: politereftalan etylenu. Z dnia na dzień coraz częściej słyszy się o jego wpływie na otaczające środowisko. Czy każda z tych informacji jest prawdziwa? Czym tak naprawdę jest tworzywo PET i co oznacza dla nas w praktyce? Przyjrzyjmy się temu dokładniej! Historia  PET to przede wszystkim tworzywo sztuczne, […]

Potrzebujesz więcej informacji?

Wyślij do nas zapytanie, a nasi pracownicy odezwą się do Ciebie tak szybko, jak tylko to możliwe!