Czym jest tworzywo PET i jakie są jego zalety?

Pod często używanym skrótem PET kryje się tajemnicza nazwa: politereftalan etylenu. Z dnia na dzień coraz częściej słyszy się o jego wpływie na otaczające środowisko. Czy każda z tych informacji jest prawdziwa? Czym tak naprawdę jest tworzywo PET i co oznacza dla nas w praktyce? Przyjrzyjmy się temu dokładniej!

Historia 

PET to przede wszystkim tworzywo sztuczne, którego historia sięga aż 1941 roku! Jego wszechstronne zastosowania skupiły na sobie ogromne zainteresowanie wielu producentów i doprowadziły do masowej sprzedaży patentu. 

Sam polimer charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne (takie jak uderzenia) i czynniki chemiczne, a przy tym jest lekki i występuje w wielu formatach. Co więcej, dzięki swojej przezroczystości jest uniwersalny, a w zależności od potrzeb można uzupełnić go o wybrany kolor. Odporny na ścieranie i łatwy w przekształcaniu. Zyskał wielu fanów na przestrzeni lat i w sporej mierze zastąpił inne, mniej ekologiczne tworzywa. 

Zastosowanie

PET swoje zastosowanie znajduje praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. W przemyśle żywnościowym produkuje się z niego opakowania, takie jak butelki, tacki, folie, słoiki plastikowe. Służy także jako tworzywo do tworzenia niektórych tkanin, części samochodowych lub plastikowych elementów przedmiotów codziennego użytku. Ze względu na niskie koszta produkcji wykorzystywany jest niemal na całym świecie.

Recykling

Samo tworzywo nadaje się w pełni do odzysku. W tym celu w fazie wstępnej należy je odpowiednio posortować i umyć, a następnie poddać recyklingowi mechanicznemu bądź chemicznemu. Dzięki temu może być powtórnie wykorzystywane do tworzenia nowych produktów. Kluczem w tym procesie jest jego właściwa segregacja, która umożliwi recykling i do której każdy z nas może przykładać wagę.