BioEko Group

Z radością obserwujemy, jak z roku na rok sukcesywnie wzrasta poziom wiedzy dotyczący ponownego wykorzystywania potencjału tworzywa PET. Można to zauważyć zarówno w coraz to bardziej świadomym odzyskiwaniu surowców wtórnych w gospodarstwach domowych jak i na ten przykład w przemyśle, gdzie poszukuje się rozwiązań pozwalających zastąpić PETem inne tworzywa. Potencjał recyklingowy PET sprawia również, że produkty z niego wykonane stanowią bardzo korzystną alternatywę dla tylko pozornie nieszkodliwych dla środowiska „konkurentów”.

Jako producent folii PET wykorzystujący materiały pochodzące z recyklingu, dokładamy wszelkich starań, aby przyczyniać się do wzrostu świadomości na temat odpowiedzialności ekologicznej w trakcie użytkowania tego surowca.

Ideal to secure packaging — wspólnie odczarujmy złe imię plastiku!

Dlaczego warto stosować tworzywo PET?

Tworzywo PET z powodzeniem stosowane jest w przemyśle opakowaniowym, stanowiąc zamiennik dla mniej ekologicznych folii PP, PVC oraz PS, również dla korzyści ekonomicznych.

Często powielanym mitem jest informacja, że zdecydowaną większość odpadów stanowią opakowania plastikowe. W rzeczywistości niemal dwa razy więcej odpadów pochodzi z opakowań kartonowych i papierowych! Co więcej — nieraz słyszymy o „szkodliwym” wpływie tego tworzywa na środowisko. W przypadku produkcji opakowań z PET można zauważyć, że ich oddziaływanie na otoczenie często nie jest tak niebezpieczne, jak przy szkle bądź aluminium.

PET, będąc termoplastycznym poliestrem, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, stabilnością wymiarową oraz doskonałą skrawalnością i ciągliwością. Dodatkowo oferuje możliwość łatwego przetwarzania i praktycznie nieograniczonego poddawania procesowi recyklingu, przyczyniając się do zwiększania zakresu jego zastosowań.

Z myślą o środowisku wykorzystuje się również odpady poprodukcyjne na warstwę środkową folii wielowarstwowych (np. w postaci tzw. ażuru po wyciętych opakowaniach). Co to w praktyce oznacza?

01.

Zagospodarowanie ażuru

Zagospodarowanie wspomnianego ażuru może być istotnym problemem wynikającym przede wszystkim z jego wymiarów (które zajmują nawet do 45% powierzchni folii wyjściowej). Dzięki zintegrowanemu systemowi produkcyjnemu in line wycinanie opakowań po uformowaniu oraz zawracanie i mielenie ażuru odbywa się w jednym ciągu produkcyjnym!

02.

Bezodpadowy charakter

Przez wzgląd na bezodpadowy charakter produkcji i realizowanie procesu w układzie zamkniętym, uzyskiwane opakowania mogą być stosowane także w bezpośrednim kontakcie z żywnością.

03.

Surowce z recyklingu

W najbliższej przyszłości miarą postępu w segmencie opakowań termoformowanych z folii sztywnych powinien stać się stopień wykorzystania folii z udziałem maksymalnego wykorzystania surowców pochodzących z recyklingu.

Jak dbamy o środowisko?

  • Skupujemy postprodukcyjne odpady tworzyw sztucznych oraz butelki PET.
  • Zajmujemy się manualną oraz automatyczną selekcją polegającą na odseparowaniu poszczególnych materiałów.
  • Przetwarzamy odpady na zautomatyzowanej linii produkcyjnej.
  • Przeprowadzamy kontrolę jakości. W trosce o najwyższą jakość weryfikujemy finalnie uzyskany produkt w naszym laboratorium!
  • Projekt B+R → opracowaliśmy innowacyjną metodę recyklingu odpadów poużytkowych wykonanych z PET.

Pamiętajmy, że właściwe gospodarowanie plastikiem, jego segregacja i powtórne wykorzystywanie jest bezpieczne dla środowiska.

1500

Dzięki recyklingowi 1 tony butelek PET oszczędzamy 1,5 tony emisji CO2.

100 – 1000

Dzięki recyklingowi skracamy czas rozkładu plastikowej butelki
ze 100 – 1000 lat do „0”.

Obieg zamknięty

Jako zakład posiadamy status recyklera. Pozwala nam to na pozyskiwanie z rynku odpadów PET i przetwarzanie ich w praktycznie każdej postaci. Zebrane tworzywo przetwarzane jest do postaci płatka, który w kolejnym etapie produkcji stanowi doskonały surowiec do wyprodukowania sztywnej folii do termoformowania.

Dzięki stosowanym przez nas technologiom, wytwarzana folia posiada certyfikaty, pozwalające stosować ją zarówno na potrzeby techniczne, jak i w przemyśle spożywczym. Finalnie producenci tworzą z niej nowe opakowania, w których znajdują się np. mięsa, wędliny, nabiał, warzywa, owoce.

Gwarantujemy

bezpieczeństwo produkcji

odpowiedzialność za wytwarzane produkty

spełnienie wymogów prawnych i higienicznych

zmniejszenie produkcji odpadów

Potrzebujesz więcej informacji?

Wyślij do nas zapytanie, a nasi pracownicy odezwą się do Ciebie tak szybko, jak tylko to możliwe!